روش گذاشتن شماره صفحه در ورد

به‌دست در مبتدی on ۹ آبان ۱۳۹۳

نرم‌افزار Word برای شماره صفحه گذاشتن انتخاب‌های زیادی در اختیار ما گذاشته است.

ما برای کارا و زیباتر شدن فایل ورد خود گزینه‌های زیادی پیش رو داریم.

در ادامه با ما باشید تا علاوه بر آموزش گذاشتن شماره صفحه در ورد، نکات و ترفندهای مربوط به این کار را هم به شما بگوییم تا مثل یک حرفه‌ای فایل ورد خود را شماره صفحه بگذارید.اولین و ساده‌ترین و سریع‌ترین روش این است:

از سربرگ به قسمت Insert رفته، در بخش Header & Footer بر روی گزینه Page Number کلیک کرده و یکی از حالت‌های موجود را انتخاب می‌کنیم. به عنوان مثال ما همیشه از ساده‌ترین حالت برای پایان‌نامه‌های فارسی استفاده می‌کنیم. یعنی: Bottom of Page و بعد یکی از گزینه‌های موجود.


با انجام این کار، شما یک فایل ورد دارید که از صفحه اول تا آخر، همگی با اعداد ۱ تا n شماره‌گذاری شده‌اند.

معمولن شماره‌ها هم لاتین هستند مگر اینکه تنظیمات خاصی انجام داده باشید.

حالا اگر بخواهیم شماره‌های صفحه‌ها عدد نباشند باید چکار کنیم؟

وقتی روی Page Number‌ کلیک کردید گزینه Format Page Numbers را کلیک کنید.

شماره صفحه

بر روی Format Page Numbers کلیک کنید

در پنجره Page Number Format تنظیماتی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

در قسمت شماره ۱ شما می‌توانید انتخاب کنید که به چه فرمتی شماره‌گذاری صفحه‌ها انجام شود.

در قسمت شماره ۲ شما می‌توانید در صورتی که مقاله شما با استایل‌ها به بخش‌های مختلف تقسیم شده شماره هر بخش را در کنار شماره صفحه بگذارید. (آموزش استایل‌ها به زودی)

و در قسمت شماره ۳ شما می‌توانید شماه‌گذاری را از عدد دلخواهی شروع کنید یا بگذارید از ادامه صفحه‌های قبل شمارش شود. دقت کنید که عدد دلخواه شما فقط می‌تواند از صفر تا ۲۱۴۷۴۸۳۶۴۶ باشد.

شماره صفحه

تنظیمات خاص برای شماره صفحه


اگر بخواهیم هر بخش از مقاله ما از عدد دلخواه شروع شود باید چکار کنیم؟

اول باید مقاله شما چند بخش داشته باشد. بخش‌ها هم باید به صورت صحیح ساخته شده باشند. (روش ساختن بخش‌های مختلف در یک فایل ورد به زودی)

برای شمارش هر بخش به صورت مجزا، ابتدا باید به حالت Design شماره صفحه رفته و در قسمت Navigation گزینه Link to Previous را از حالت انتخاب خارج کنید. سپس به تنظیمات Page Number بروید (تصویر بالا) و در قسمت شماره ۳ روبروی Start at عدد ۱ (یا عدد دلخواه خود) را تایپ کنید.

لینک به قبلی

لینک شماره صفحه به بخش قبل


اگر بخواهیم صفحه اول هر بخش در شمارش محسوب شود ولی ظاهر نشود (مناسب برای صفحه اول هر فصل در پایان‌نامه‌ها که عنوان در آن تایپ می‌شود) باید در بخش Design شماره صفحه در قسمت Options گزینه Different First Page‌ را تیک بزنیم.

صفحه اول متفاوت

صفحه اول متفاوت


اگر شماره صفحه‌ها به لاتین است چکار کنیم؟ چطور شماره صفحه‌ها فارسی می‌شوند؟

اول مطمئن شوید که تنظیمات اعداد در Options را درست انجام داده‌اید. (آموزش به زودی)

بعد باید مطمئن شود که فونت شماره صفحه یک فونت فارسی است. برای این کار روی شماره صفحه دوبار کلیک کنید تا به بخش Design شماره صفحه بروید.

حالا شماره صفحه را هایلایت کنید. نیازی نیست همه صفحه‌ها انتخاب شوند. هر تغییری که بر روی یکی از شماره صفحه‌ها در یکی از صفحه‌ها انجام شود بر روی کل صفحه‌ها اعمال می‌شود.

پس از انتخاب شماره صفحه، به بخش Home  بروید و از قسمت Font هر چیزی را که می‌خواهید تغییر دهید. و انتخاب یک فونت فارسی البته!

و نکته بسیار بسیار مهم برای نمایش فارسی شماره صفحه پس از انجام همه این کارها: باید Text Direction شماره صفحه را Right to Left کنید.

شماره صفحه فارسی

شماره صفحه فارسی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *