فوت و فن‌های کپی و پیست متن از سایت‌های اینترنتی درون فایل ورد

به‌دست در مبتدی on ۲۶ مهر ۱۳۹۳

شرح مشکل:

برخی افراد در هنگام جمع‌آوری یک مقاله یا تحقیق اینترنتی، تکه‌های متن مقاله‌ی خود را از چندین سایت متفاوت کپی می‌کنند و همه را در یک فایل word گرد هم می‌آورند.

در این جور مواقع اگر نکاتی که در زیر گفته می‌شود رعایت نشود با یک فایل word ناهمگون و نازیبا روبرو خواهند شد که هرکاری می‌کنند درست نمی‌شود.

در این مواقع باید چکار کرد؟


علت مشکل:

عامل بروز این اشکال، فرمت یا به زبان فارسی حالتی است که قبلن نویسنده‌ی آن متن، به متن خود اعمال کرده است و این فرمت‌دهی با زبان HTML و CSS در قالب فایل صفحه وب به متن اعمال شده است و ما با کپی کردن متن، این فرمت‌ها و استایل‌ها را نیز کپی می‌کنیم.

در اغلب اوقات این فرمت‌ها شامل اندازه فونت، رنگ و نوع فونت است که ما آن را می‌بینیم و در Word به فرمت دلخواه تغییر می‌دهیم. ولی باید گفت انواع زیادی از فرمت‌ها از قبیل فاصله از لبه‌ها، تورفتگی، فاصله بین کاراکترها، فاصله از سطر قبلی و سطر بعدی و غیره وجود دارند که ممکن است در متن ما اعمال شده باشد و ما متوجه آنها نشویم. در این گونه مواقع شاید ما همه‌ی این استایل‌ها را مشاهده نکنیم، ولی آنها وجود دارند و بر نتیجه‌ی کار ما تأثیر خواهند گذاشت.


راه حل:

برای حل این مشکل کافی است موقع paste کردن یا به زبان فارسی موقع چسباندن متن در صفحه word‌ خود، به نرم‌افزار word بگویید فرمت و استایل متن را پاک کند و متن ساده را paste نماید.

برای این کار چند راه دارید.

راه اول این است که در برگه‌ی Home در قسمت Clipboard بر روی فلش کوچک زیر آیکون Paste کلیک کنید تا گزینه‌هایی برای شما باز شوند. کافی‌ست بر روی گزینه‌ی اول که آیکون حرف A دارد کلیک کنید تا متن شما بدون اعمال استایل‌ها و فرمت‌های قبلی، به صورت متن خام درون فایل Word شما قرار بگیرد.

home-paste-only-text

با کلیک بر روی آیکن مشخص شده فقط متن چسبانده می‌شود

راه دوم این است که در صفحه راست‌کلیک کنید و باز هم در قسمت Paste بر روی همین آیکون کلیک نمایید.

راه سوم این است که با کلید‌های ترکیبی Ctrl + V عملیات Paste را انجام دهید و بلافاصله پس از این کار روی آیکونی که در انتهای متن ظاهر می‌شود کلیک کرده و گزینه‌ی Keep text only را کلیک نمایید.

home-paste-only-text-1

این آیکن بلافاصله پس از paste کردن متن ظاهر می‌شود

home-paste-only-text-2

با کلیک بر روی فلش کناری آن، منوی آن باز می‌شود


نکات و ترفندهای مرتبط:

ممکن است شما با انجام روش ذکر شده، چیزهای زیادی را از دست بدهید. مثلن اگر متن انتخابی شما دارای چندین عنوان بوده باشد که سایز متفاوتی داشته‌اند یا قسمتی از متن هایلایت بوده یا پررنگ‌تر بوده یا رنگی بوده است، همه‌ی این‌ها از بین رفته و متن ساده‌ی یک‌دست و یک‌اندازه‌ای خواهید داشت. علاوه بر این، در این حالت تمام عکس‌های موجود در مطلب نیز از بین خواهند رفت.

اما در بعضی اوقات ما می‌خواهیم تفاوت سایز عنوان و متن را حفظ کنیم. یا می‌خواهیم متن‌های پررنگ شده را به همان صورت باقی بگذاریم. یا نیاز به حفظ تصاویر درون متن داریم. ولی با این وجود می‌خواهیم متن جدید با متن فعلی همسان شود.

در این مواقع باید به جای آیکن keep text only‌ که با حرف A مشخص شده است، باید آیکن سمت چپ آن، یعنی Merge Formatting که با یک فلش بر روی آن مشخص شده است را کلیک کنیم.

 


جملات کلیدی:

چگونه کپی پیست کنیم % چگونه کپی کنیم % چگونه کپی کنم % کپی پیست کن % روش کپی متن از اینترنت % کپی پیست از اینترنت بدون اضافات در word

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *